סיד ישראל
Pears
Slider

זק"א

Image
ארגון זק"א – איתור חילוץ והצלה

רואים אותם בכל אירוע אסון בארץ וגם ברחבי העולם, מגיעים ראשונים ועוזבים אחרונים, להציל חיים או לטפל חלילה בכבוד המת. זה כשלושים שנה שהם נושאים בעול, והכל בהתנדבות.

זה כמובן ארגון זק"א - זיהוי קורבנות אסון, בראשותו של יהודה משי זהב שייסד והקים את הארגון הנפלא הזה. ארגון המונה כיום למעלה משלושת אלפים וחמש מאות מתנדבים בארץ, ועוד 48 יחידות ברחבי העולם.

עבודת הקודש של ארגון זק"א ומתנדביו. שמם ופועלם, מקצועיותם ומסירותם, יצא לתהילה בכל העולם כולו, אין אח ורע לרוח המיוחדת המפעמת בקרב מתנדבי זק"א, מכל הגוונים ללא הבדל דת גזע ומין. אנשים הפועלים בהתנדבות מלאה כתף לצד כתף בשיתוף פעולה מעורר התפעלות והשראה. הערכים עליהם מושתת פעילות הקודש של זק"א הינם כושר ארגון, יעילות מבצעית ויכולת מקצועית ייחודית.
זק"א הוכר והוכרז ע"י שר הבטחון כארגון עזר לחירום. וע"י השר לבטחון פנים כארגון הצלה לאומי.
זק"א הינו אחד הארגונים במדינת ישראל שהוכר על ידי האו"ם כארגון בינלאומי.
זק"א נבחר זה 12 שנים ברציפות כארגון האהוד מספר 2 במדינת ישראל אחרי צה"ל.
ארגון זק"א מהווה זרוע חשובה ומסייעת בפעילות כוחות ההצלה והבטחון פועל בשגרה ובחירום. בטיפול בעשרות אלפי מקרי חירום במשך השנה באמצעות היחידות הבאות:

יחידת חסד של אמת
אלפי מתנדבים בעלי הכשרה מקצועית בכל הקשור לעבודתם בזיהוי חללים. והאמונים על שמירה על כבוד המת, טיפול בכל אירוע אסון או מוות לא טבעי, החל בתאונות דרכים, מות גלמודים ועריריים, מקרי רצח או התאבדויות, וכלה בפיגועים, אירועים רבי נפגעים ואסונות. עזרה בזיהוי קרבנות אסון, הבאה לקבר ישראל.

יחידת הצלה מהירה
עשרות כוננים רכובים, ומאות עמדות החייאה בפריסה ארצית המיועדים להתערבות רפואית מהירה בזמני שיא (הרבה לפני הגעת אמבולנס ראשון).

יחידת איתור וחילוץ נעדרים
מערך מתנדבים ארצי לחיפוש ואיתור נעדרים. משמש כמאגר מתנדבים סדיר בפעולות לחיפוש נעדרים. ובנוסף יחידות חילוץ מיוחדות לתחומים מקצועיים באמצעות רכבי 4X4 ומכשור טכנולוגי חדיש, כגון רחפנים ועוד.

יחידת צוללים
מאות מתנדבים בעלי הסמכה גבוהה. בדרגות שונות המצוידים בציוד צלילה ובמכשור מתקדם לתגובה מיידית, בחיפוש אחר יורדי ים שנקלעו למצוקה.

יחידת ספיר
כלי שייט לחיפוש והצלה ימית המסוגלים לבצע פעילות חיפוש אף בים סוער.
יחידת כלבנים
'כלבי פשפוש', בעלי אופי מיוחד המוקפצים לעשרות מקרי חיפוש ואיתור של קשישים וחולי אלצהיימר שאבדו את דרכם, של נעדרים עם כוונות אובדניות ומקרים אחרים בהם מתבקשת עזרתם למען הקהילה ולהצלת חיי אדם בכל שעה ובכל חלקי הארץ.
במסגרת 'יחידת הכלבנים' פועל פרויקט ראשון מסוגו בארץ, לשילוב נוער בסיכון ביחידת הכלבנים של זק"א. החניכים עוברים הכשרה מקצועית לתפקיד 'נוהג כלב הצלה' עם תעודה מוסמכת, שבסופו של דבר החניכים המצטיינים משולבים בעבודה מעשית ב'יחידת הכלבנים' של זק"א ובכך מאפשר גם לבני נוער בסיכון לתרום לקהילה.

היחידה הבינלאומית
48 יחידות אורגניות שהוכשרו באיתור וחילוץ, הגשת עזרה ראשונה ורפואה דחופה, סיוע בזיהוי חללים כדי לאפשר להם להיות כוח חלוץ של מדינת ישראל והעם היהודי בכל מקום בעולם, להגיש עזרה מהירה במקרי חירום המתרחשים בארצותיהם. או בהקפצה למדינות שכנות בעת אירוע אסון.

יחידה להסברה מונעת
פעילות הסברה למניעת סיכונים, נהיגה בטוחה, פרסום כללי בטיחות למטיילים, הסכנות הכרוכות וכיצד להימנע מהם.

רשת גמ"חים להשאלת ציוד אבלות
עשרות סניפים של גמ"ח צרכי אבלות אותם מפעילים המתנדבים, בהם ניתן לקבל ציוד נדרש לבתי אבלים, כדי להעניק לאבל יד מסייעת המאפשרת לו לעבור באופן קל את שבעת ימי האבלות הקשים.
ארגון זק"א זקוק למתנדבים איכותיים דוברי שפות, לפיתוח, ניהול ואדמיניסטרציה, וחשיפה לאירועים לא שגרתיים.
Image
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.