סיד ישראל
Pears
Slider

המערך הישראלי להתנדבות הומניטרית גלובאלית - הכשרה לצוותים רפואיים

Image

נושאים עיקריים לקורס

פורנוגרפיה של אסונות
ד"ר תומר סיימון

אסונות כידוע מצטלמים היטב, ריכוז של דרמה אנושית לאורך זמן. כל צלם עיתונות רוצה להיות במקומות האלה, לחוות את הבלתי ניתן לתיאור ולו גם בתצלום ה"חזק" ביותר. אבל להיות שם פירושו לגעת באסון, בכאב, בשכול, לתעד את הסבל הנורא ואת רגעי האושר המהבהבים לפעמים במעמקי הגיהינום. האם בעצם כך שאנו מתעדים אנו לא פוגעים ולא מפרים את הפרטיות של אותם אנשים?

האם פרסום של תמונות קשות מזירות אסון הינו הכרחי לשמירה על זכות הציבור לדעת, או שאולי מדובר בפורנוגרפיה זולה הגוררת נזק ועוגמת נפש למצולמים? האם מדובר בעניין אתי מובהק, או שיש צורך בחקיקה בנושא?

pp

 

עקרונות וסטנדרטים במתן סיוע הומניטרי
ד"ר ברוריה עדיני


מתן מענה למקומות מוכי אסון מתאפיין לעתים קרובות בפעילות מקבילה של גופי סיוע רבים, ממגוון תחומים, מדינות, יעדים ויכולות. לקחים שנלמדו מאסונות בעבר הראו כי ריבוי הגורמים המעורבים במתן הסיוע לא סיפק מענה ברמה הנדרשת, בעיקר לאור חוסר אחידות ברמת המענה, העדר מדדים להערכת איכות הסיוע, חוסר תיאום בין המגיבים השונים ואחריותיות לקויה מול המוטבים (הקהילה הנפגעת). במספר מקרים, תפקוד זה גרם במישרין או בעקיפין לפגיעה באוכלוסייה. כתוצאה מכך, התגייסה הקהילה הבינלאומית לגיבוש סטנדרטים מוסכמים וזאת לשיפור איכות הסיוע המוענק לאוכלוסיות המושפעות מאסונות וחיזוק האחריותיות של מדינות וגופים הומניטרים לשולחיהם, לתורמים ולמוטבים. סטנדרטים אלו אשר גובשו לספר אחד – SPHERE – מהווים בסיס משותף להענקת הסיוע בתחומים החיוניים כדוגמת מים וסניטציה, מזון, מחסה ושירותים רפואיים. במסגרת המפגש יוצג ה-SPHERE ואופן השימוש בו על מנת לאפשר מתן מענה שוויוני לאוכלוסיה במקומות מוכי אסון.

pp

 

עקרונות וסטנדרטים במתן סיוע הומניטארי The Sphere Handbook  
ד"ר ברוריה עדיני

SPHERE מגדיר סטנדרטים ומשמש כבסיס ליצירת שפה משותפת ואחידות במתן סיוע הומניטרי. מטרתו להבטיח איכות בהספקת שירותים ולוודא אחריותיות במתן הסיוע ההומניטרי.

pp

בין חוק לאתיקה
עינב לוי

מהן ההצדקות לפעולה ההומניטארית, למי מותר לפעול ובאילו תנאים וכיצד החוק עלול להעמיד בסיכון את הפעולה ההומניטארית? אל מול זאת, כיצד האתיקה כסף עליון עלולה לפגום בפעולה ההומניטארית? וכיצד אנו עושים שימוש בכלי חקיקה ואתיקה למענה אופטימאלי, הולם ורלבנטי.

pp


אוכלוסיות פגיעות – האתגרים במתן סיוע לאוכלוסיות חלשות
:
ד"ר ברוריה עדיני

אסונות אינם מכים אוכלוסיות שונות באופן שווה. אוכלוסיות פגיעות כדוגמת נשים, ילדים, בעלי מוגבלויות ועוד נפגעים באופן קשה יותר בעת התרחשות אסון. בעקבות אסונות, רבים מאבדים את מקום מבטחם (ביתם) ונהפכים לעקורים או לפליטים. מטרת המפגש להבין את הצרכים והמאפיינים הייחודיים של האוכלוסיות הפגיעות לרבות תחומי הסיוע הניתנים לפליטים ולעקורים, המורכבות הקיימת במתן מענה לנשים ולילדים, והקושי הנוצר מהצורך בטיפול בחללים ובנעדרים.

דילמות במתן סיוע הומניטרי:
ד"ר ברוריה עדיני


סיוע הומניטרי מתאפיין בדילמות רבות המעסיקות את גופי הסיוע. הערכים הבסיסיים של מתן סיוע בעתות אסון אשר אומצו על ידי מרבית הארגונים כוללים אלמנטים של אנושיות, נייטרליות, אי-משוא פנים ועצמאות. עם זאת, בעת מתן הסיוע הלכה למעשה, נתקלים לעתים עובדי הסיוע  במצבים מאתגרים המחייבים אותם לבחון את יכולת היישום ו/או התאמת הערכים למתרחש באירוע. לדוגמא, האם נכון לשמור על נייטרליות ו"אי משוא פנים" לנוכח אירועים של רצח עם? האם נכון לשתף פעולה עם משטרים עריצים שמדכאים חלק מבני עמם ומונעים מהם נגישות לצרכים חיוניים על מנת להשיג נגישות של גופי הסיוע למקומות/אוכלוסיות אלה? האם סיוע הומניטרי צריך להתחשב באינטרסים פוליטיים ו/או גיאו-פוליטיים? האם נכון להפעיל כוחות צבא כדי לחייב מדינות לקבל סיוע הומניטרי? למרבית השאלות הללו אין "פתרון בית ספר" והוא מחייב שיקול דעת, פתיחות וגמישות תפעולית של נותני הסיוע. מגוון דילמות יוצפו במסגרת המפגש ומשתתפי ההכשרה יקבלו הזדמנות להביע את דעתם/שיקוליהם אודות דרכי הפעולה המיטביות להתמודדות עם דילמות אלו.


בין אסון לששון – ליצן רפואי במצבי חירום
נמרוד איזנברד

ליצנות רפואית הופכת לתחום מקובל של טיפולבאומניות בו הומור ואלתור יוצרים אפשרות להקלה, שיוני רגשיולשיפור בטיפול. אמנות הליצן ותיקה מאוד ומתבטאת בתרבויות שונות כשבעזרת משחק ודימיון, שפת גוף וביטוי קולי, תקלות והומור עצמי הליצן חושף את הייחודי שבכל אדם יחד עם חיבור קהילתי והזדהות עם הקשיים בחיינו. לכן הוא מתאים לטיפול


מקרה בוחן סרביה
עינב לוי

ההרצאה תעסוק במאפיינים בריאותיים ופסיכו סוציאליים של אוכלוסייה בתנועה, כמו גם באופן בו צוותי התערבות מפתחים נקודות מבט מוטות על האוכלוסייה המסתייעת. ההרצאה תבקש לאפשר ניתוח ממצאים ומאפיינים במבט ביקורתי.

pp

Protection, Diversion and Inclusion
עינב לוי

pp

 

האם רפואה מסייעת באזורי אסון?
ד"ר מיק אלקין

הפיתוי לצאת ולסייע למסכנים שנפגעו באסון גדול. צוותים של רופאים ואחיות רוצים מאוד לעשות טוב. בטווח הבינוני והארוך, האם יש לזה תוחלת האם הסיעו מסייע למסייע, או לקורבות של האסון. מה יותר יעיל, לפתוח מרפאה או לבנות מחסה מהקור? להביא ביגוד או לדאוג למזון? לטפל 

PTSD-ב או לדאוג למי שתייה?

 בהרצאתו, ד"ר אליק יתן דוגמאות לכמה מצבים בהם היה שותף במשלחות סיוע.

 

קבלת החלטות בתנאי חוסר ודאות
ד"ר מורן בודס

נדמה לנו שאנחנו בשליטה מלאה על תהליכי קבלת ההחלטות שלנו. שאנחנו מסוגלים ומסוגלות לקבל החלטות בצורה רציונלית ועל פי שיקולים עניינים. תופתעו בוודאי לגלות את המרחק בין התפיסה הזו לבין המציאות. בהרצאה נסקור מספר דוגמאות שימחישו עד כמה איננו שולטים בתהליכי קבלת ההחלטות שלנו. לאחר מכן, נבחן את המשמעויות של קבלת החלטות בתנאי חוסר הודאות המאפיינים מצבי חירום ואסון.

 

אתגרין תרבותיים בטיפול באוכלוסיית הפליטים
מרצה אוראל בן צבי

pp

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.