סיד ישראל
Pears
Slider
רביעי, 12 דצמבר 2018 נכתב ע"י 

"אנחנו לא רק מעבירים כסף ולא רק תומכים בחזקים", מארק גרין, מנהל USAID מציג מדיניות פיתוח הקורצת לממשל טראמפ

הנשיא טראמפ לא קבע משנה סדורה בעניין מדיניות סיוע החוץ של ארה"ב, בלית ברירה, מארק גרין, העומד בראש USAID, נוקט במדיניות המותאמת לרוח השלטון ויוצא בדבריו נגד מדיניות הפיתוח של סין.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, רואה במתן סיוע החוץ האמריקאי חלק ממערכת "קח ותן" ולפיה המדינות שארה"ב תומכת בהן, צריכות לתמוך בה גם הן בתמורה. אך מעבר להצהרות כלליות, שהאחרונה שבהן נעשתה בפני מזכ"ל האו"ם בספטמבר, טראמפ לא קבע מדיניות מוסדרת לשאיפותיה של אמריקה בסיוע החוץ ובשימוש במשאבים העומדים לרשותה לפיתוח בינלאומי. הניסיונות החוזרים של הבית הלבן לקצץ בהוצאות ענייני החוץ, יכולים כנראה להעיד שיש לנשיא ספקות בתחום. בהיעדר חזון ברור מטעם הנשיא, מוטלת על מארק גרין, מנהל ארגון USAID, המשימה המורכבת של הגנה על מטרות הארגון באופן שלא ירגיז את הבוס הספקן. לאחר יותר משנה בתפקיד, החל גרין לבטא מסרים שנשמעים פחות ופחות כמו אמונותיו ודעותיו שלו ויותר כמו ניסיונות לרצות ולשקף את רוח ממשל טראמפ.

"USAID מציע לעולם מודל פיתוח אלטרנטיבי לזה שמבטיחה סין", אמר גרין במה שנראה כניסיון להשתמש באספקט התחרות בין המעצמות כדי לדבר בשפת הממשל ובה בעת להמשיך לעסוק בפיתוח חיובי. הוא כינה את הגישה של סין גישה סמכותנית, וטען שתחת מסווה של סיוע מעניקה סין הלוואות דרקוניות שמשאירות את הלווים בחובות שאינם ברי החזרה בעבורם. הגישה האמריקאית, לטענתו, יוצרת מצב שהמדינות הלוות הופכות להיות שותפות, אינן מקבצות נדבות ומפתחות אחיזה ושליטה בעתידן. "הגישה הסמכותנית מתייחסת לסיוע כפי שהיא מתייחסת לכל תחום אחר – כאל סוד מדינה", אמר גרין בנגנו על המיתרים הישנים של המלחמה הקרה. "הם יגזרו סרטים לבניינים ולכבישים שבנו, אבל לא כל הנוצץ זהב ואם תשאלו אותם על האותיות הקטנות, על תקנים הנדסיים או על השפעת הפרויקט על הסביבה הם פשוט יתעלמו".

 "הרגל מעצבן להעצים נשים"

למרות הצהרותיה של סין על מדיניות אי-התערבות בענייניהן הפנימיים של המדינות שבהן היא פועלת, טוען גרין כי המדינה מסייעת לדיקטטורים כמו נשיא ונצואלה מאדורו לרדות באזרחים ולעקוב אחריהם. באותה עת, הארגונים הסינים הנמצאים תחת פיקוח ממשלתי, תרים אחרי הזדמנויות כלכליות וטכנולוגיות חדישות במדינה המארחת. לדברי גרין, מדיניות הסיוע הסינית נועדה לענות על שאיפות צבאיות בלבד, בעוד שארה"ב נוקטת בגישה מורכבת יותר כלפי שותפויות הפיתוח שלה.

"אנחנו לא רק מעבירים כסף ולא רק תומכים בחזקים. אנחנו מתעקשים על שלטון החוק ומתנגדים לשחיתות...יש מי שמתוסכל מההתמקדות שלנו בכבוד האדם ומקריאתנו לחופש האמונה, הביטוי והאיגוד. יש לנו הרגל מעצבן להעצים נשים וקהילות בשולי החברה", חידד גרין את הסנטימנט הדמוקרטי.

גרין הוא לא רק המנהיג היחיד בתחום מדיניות החוץ של ארה"ב המשתמש במאבק נגד הסינים על ההשפעה במדינות המתפתחות כטיעון לעידוד מעורבות החוץ האמריקאית. רק לאחרונה עבר בקונגרס חוק בילד המאשר הקמת מוסד חדש למימון ענייני פיתוח. החוק עבר, במידה רבה, בשל החשש שאמריקה מאבדת מכוחה במדינות המתפתחות לטובת סין.

גרין, באמירותיו, מבקש לגייס את תמיכת הבית הלבן לפעולות הסיוע. ימים יגידו אם האסטרטגיה שלו פעלה לטובת USAID.

Image
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.