סיד ישראל
Pears
Slider
שני, 28 ינואר 2019 נכתב ע"י 

ארנק נייד פאן אפריקני – חברות הסלולר מאחדות את אפריקה בלחיצת מקש

שירותי כספים דרך מכשירי טלפון ניידים משנים את פני הבנקאות ואת חייהם של מיליונים באפריקה כבר יותר מעשור. כעת, שיתופי פעולה בין ענקיות סלולר ותאגידי ענק מרחיבים את הנגישות הפיננסית באפריקה לממדי ענק. בסיכום שנת 2018 שהציג הבנק העולמי, אחד הנתונים המעודדים יותר היה גידול משמעותי בגישה של העולם המתפתח לשירותים כספיים. באפריקה שמדרום לסהרה מתאפשרת הגישה לשירותים הללו בזכות השוק הפורח של המובייל מאני ((Mobile money המשנה את חייהם של אפריקאים רבים ואת פני הבנקאות המקומית.

מה זה בכלל מובייל מאני?

שירות מובייל מאני מאפשר העברת כספים בין בעלי חשבונות סלולריים. חברות הסלולר מפעילות את השירות, כשמבחינה טכנית כל שנדרש הוא להפקיד בידיהן סכום כסף ולשלוח הודעת סמס. פעולה שכל טלפון נייד פשוט יכול לבצע. מרבית בעלי החשבונות משתמשים בשירות להעברת כספים, ליצירת תוכניות חיסכון, לתשלום חשבונות, לתשלום לשירותי ביטוח ולתשלום לקרדיט שיחות בנייד עצמו.

פורצת הדרך באפריקה הייתה חברת התקשורת וודאפון שפיתחה את שירות M-Peas. בשנת 2007 נכנס השירות לקניה אמצעות חברת ספאריקום. בשנת 2012 כבר נספרו יותר מ-15 מיליון משתמשים במדינה. מאז, התפשטו שירותי המובייל מאני לכל רחבי אפריקה ולכל חברת סלולר שמכבדת את עצמה. בשנת 2016 כבר היו יותר מ-100 מיליון בעלי חשבונות באפריקה כולה ובשנת 2017 הועברו ברשתות השונות כ-19.9 מיליארד דולר, שהם כ-63% מכלל ההעברות במובייל מאני בעולם. כיום, ל- M-Pesa לבדו יש 28.5 מיליון משתמשים במזרח אפריקה, 23 מיליון מהם מתגוררים בקניה.

מה גרם להצלחה הגדולה של השירותים הפיננסיים בטלפונים הניידים?

במדינות שבהן מספר האנשים שבבעלותם מכשיר טלפון נייד גדול ממספר בעלי חשבונות הבנק, הפתרון של שירות כספים בנייד הוא אך טבעי. בין אם הם חיים באזורים המרוחקים מרחק עצום מסניף בנק, או בין אם מצבם הכלכלי לא מאפשר להם להיות בעלים של חשבון בנק, בזכות שירותי המובייל מאני יכולים כעת מאות מיליונים מתושבי היבשת לקבל שירותים פיננסיים. יתרון נוסף שמעניק השירות הוא הביטחון האישי. כעת אנשים לא צריכים יותר להסתכן ולנסוע מרחקים ארוכים כשעל גופם סכומי כסף גדולים.

הארנק הנייד שיחבר את אפריקה

דומה שהשיטה רק הולכת וצוברת עוד ועוד משתמשים. עד יוני 2018 עיבדו ב-M-Pesa 581 מיליון עסקאות בשווי 14.6 מיליארד דולר, או 162 מיליון דולר ביום בעבור המנויים הקנייתים בלבד, לדברי רשות התקשורת הקנייתית. בשנת 2018 אף נוצר שיתוף פעולה בין M-Pesa לבין תאגיד המסחר האלקטרוני פייפאל וחברת העברות הכספים הבינלאומית ווסטרן יוניון. כעת יכול כל לקוח של שירות העברת הכספים לשלוח כסף כמעט לכל אדם בעולם דרך מגוון ערוצים. איסוף הכסף יכול להתבצע באחד מתוך 500,000 הסניפים של ווסטרן יוניון ביותר מ-200 מדינות בעולם. גם ענקיות הסלולר, החברות MTN ואורנג', חברו לשיתוף פעולה ופיתחו  את  Mowali- שירות ארנק נייד המאפשר, לראשונה, העברת כספים בין בעלי חשבונות בחברות סלולריות שונות. השירות יאפשר תקשורת כספית בין 100 מיליון חשבונות ב-22 מדינות באפריקה  באופן מידי ובהמשך יאפשר שירות לכל 338 מיליוני חשבונות המובייל מאני באפריקה. איגוד מפעילי הרשתות הסלולריות, GSMA, מסר כי עד שנת 2020 צפויים להיות 500 מיליון מנויים לטלפונים ניידים באפריקה שמדרום לסהרה. נראה שהעסקאות פורצות הדרך של שנת 2018 הן בהחלט לא סוף פסוק בשוק התוסס הזה.

מקורות:

https://www.forbes.com/sites/tobyshapshak/2018/11/27/how-mobile-money-continues-to-boom-in-africa/#7919ccf2205c

https://moguldom.com/143502/mobile-money-in-africa-means-disruption-of-traditional-banking-what-does-the-future-hold/

http://www.think-progress.com/africa/mobility/money-talks-why-africa-is-leading-the-way-in-mobile-pay/

https://aptantech.com/2018/11/after-paypal-kenyans-can-now-receive-western-union-remittances-via-mpesa/

https://www.orange.com/en/Press-Room/press-releases/press-releases-2018/Orange-and-MTN-launch-pan-African-mobile-money-interoperability-to-scale-up-mobile-financial-services-across-Africa
Image
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.