סיד ישראל
Pears
Slider
ראשון, 05 אוקטובר 2014 נכתב ע"י 

העמותה הישראלית "תבל בצדק" התחילה לעבוד בבורונדי, אחת המדינות העניות בעולם

logotevel (1)

העמותה הישראלית "תבל בצדק" התחילה לעבוד בבורונדי, אחת המדינות העניות בעולם

ביולי 2014 עמותת תבל בצדק התחילה לפעול בבורונדי, המדינה השלישית מדרג העוני העולמי. העמותה תפעל בדרום המדינה במגוון פרויקטים בתחום החקלאות, בריאות וחינוך בשותפות עם הקהילה המקומית ומתנדבים מתוכנית "עמיתי תבל".

אסתר בראונשטיין, מנהלת תחום החינוך והתנדבות בעמותה, מדווחת מהשטח.

שדה התעופה בבוג’ומבורה, בורונדי. מזכיר כל כך הרבה מקומות אחרים בעולם, ועם זאת, עדיין שונה. אני חוצה ברגל את משטח הנחיתה ומתקדמת לעבר דוכן הנפקת הויזה בכניסה לטרמינל. הפקידה שמטפלת בי כל כך מתרגשת מזה שקוראים לי אסתר, שם תנכ"י מובהק, שהיא קמה ועושה איתי סיבוב לספר לכל שאר הפקידים. במדינה שבה קרוב ל90% מהאוכלוסיה הם נוצרים אדוקים ואין כמעט זכר למנהגים דתיים מסורתיים מלפני תקופת הקולוניאליזם והמיסיונריות, הגעתה של אסתר מארץ הקודש היא מאורע ראוי לציון. אני מחייכת ומתקדמת לעמדת התשלום, ומושיטה את הסכום המדויק דרך החלון המסורג. הפקיד מחזיר אלי מבט שאומר "זה הכל"? אני מחייכת, ומחכה. "כנראה שלא הבנת", המבט המחויך ללא המילים מסמן לי בידו שהוא מחכה לסכום נוסף. בורונדי היא המדינה הראשונה במדרג השחיתות של מדינות מזרח אפריקה, ולמרות שבאתי מוכנה, היתקלותי בתופעה עוד לפני שיצאתי מפתח השדה הכניסה אותי מיד לאוירה אחרת. שום דבר שחיוך נוסף וסירוב עדין בתנועות הראש לא יכול לפתור.

בורונדי מדינה מעניינת מאוד. שונה משכנותיה במזרח אפריקה, וכמובן מנפאל בה נעשתה העבודה העיקרית של תבל בצדק עד כה. בוג'ומבורה הבירה היא עיר צבעונית ורועשת, עם שווקים בהם כמעט כל המוצרים המוצעים למכירה -  ממוצרי מזון בסיסיים ועד בדים וסלי קש - מיובאים מטנזניה השכנה. התחושה היא שמדובר במדינה בפוסט טראומה, ולמרות היציבות היחסית של השנים האחרונות, הקרע האתני והדי הקולוניאליזם עדיין מורגשים בכל פינה. הביקור הראשון שלנו בכפרים בהם עתידים העמיתים לעבוד מחזק את תחושת הזרות והפער התרבותי. כבר מדרך העפר העולה למחוז מקמבה, המחוז הדרומי ביותר המדינה, מקבלים אותנו הילדים בצעקות "מוזונגו! - לבנים!" כאשר אנו מתקרבים וניגשים אליהם, הם בורחים בצעקות המהולות בהתרגשות ובהלה. לא בכל יום מגיעה לכאן קבוצה מעורבת של בורונדיאנים וזרים, ובטח לא כאלה שהולכים לגור ולעבוד בכפר לתקופה של עשרה חודשים.

למרות הפערים העצומים של שפה ותרבות, נראה שישנה התרגשות אמיתית והירתמות של אנשי הקהילות לקראת העבודה המשותפת. האתגרים רבים מספור, הציפיות גבוהות, וחובת ההוכחה על כולנו. אבל אני באופן אישי סקרנית ונרגשת מאוד לקראת הפרוייקט החדש של תבל בצדק בבורונדי.

שתהיה לכולנו שנה טובה של עשייה משמעותית משותפת בכל רחבי תבל.

[gallery ids="4838,4839,4840"]
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.