סיד ישראל
Pears
Slider
רביעי, 19 דצמבר 2018 נכתב ע"י 

ועידת האקלים בפולין - העולם מתחמם והמדינות המפותחות נשארות מאחור

מחלוקות רבות והתקדמות מועטה בוועידת האקלים COP24 ששיקפה היטב את זירת ההתגוששות הבינלאומית בין ארה"ב לסין ואת המתחים בין העולם המפותח למדינות המתפתחות.

ביום שישי, ה-14.12, הסתיימה COP24, ועידת האו"ם שדנה בשינויי האקלים העולמיים. הוועידה שנמשכה שבועיים ונערכה בקטוביץ' שבפולין בהשתתפות נציגים מיותר מ-190 מדינות, התמקדה בקביעת תקנות ליישום הסכם פריז, שנחתם בדצמבר 2015 ועוסק בצמצום ההתחממות הגלובלית למקסימום מעלה וחצי עד שנת 2050 ובהפחתת פליטת גזי החממה. דומה שנושאים רבים שנדונו בוועידה נותרו במחלוקת ובהם גם השאלה כיצד לסייע למדיניות מתפתחות להיאבק בשינויי האקלים. 

 

גברו ג'מבר אנדלאו מאתיופיה, העומד בראשן של 47 מדינות מתפתחות בדיוני האקלים של האו"ם, אמר כי בשביל המדינות המתפתחות אין די במוטיבציה גבוהה כדי לעמוד בדרישות הסכם פריז ויש לסייע להן במימון כדי שיוכלו לעמוד בדרישות ההסכם. שיחות הוועידה בפולין לא צלחו במציאת פתרון לגיוס 100 מיליארד הדולר שהמדינות המפותחות התחייבו להעניק עד שנת 2020 . אף שהמדינות בעלות ההכנסה הנמוכה והבינונית הראו התקדמות ויציבות במאמצי הפחתת ההתחממות הגלובלית, העריכה הוועידה כי יחלפו עשורים רבים עד שהן תוכלנה לאמץ וליישם את עיקרי הסכם פריז. למרות הפערים וחוסר ההסכמה על מימון המדינות המתפתחות, הצהירו הללו, יחד עם קנדה, ניו זילנד והאיחוד האירופי, על הקשחת המחויבויות שלהן לנושא. 

 

סין נגד ארה"ב – גרסת האקלים

רבות מהמחלוקות בוועידה נבעו מחוסר השקיפות של מדינות רבות בנוגע למאמציהן ולצעדים שנקטו להפחתת ההתחממות הגלובלית. מעצמות הנפט – ארה"ב, רוסיה, סעודיה וכווית עוררו סערה כששללו את ממצאיו של דו"ח מדעי מיוחד שהוצג בפאנל בין-ממשלתי. הדו"ח הציג את תוצאותיה ההרסניות של התחממות עולמית ביותר ממעלה וחצי על מיליארדי אנשים ובמיוחד על תושבי איים קטנים. אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם, התערב בוועידה בשל גישתן של ארבע המדינות ואמר בתגובה לקשיים שהערימו, כי הזמן הולך ואוזל וכי החמצה של ההזדמנות האחרונה לעצור את שינויי האקלים המשתוללים לא רק שאיננה מוסרית, אלא היא גם התאבדות של ממש. 

 

בהיעדר הובלה תומכת של ארה"ב בוועידה, לחץ גוטרש על הסינים שיובילו קו הקורא  למדינות המפותחות לקחת אחריות על יישום הסכם פריז. ואכן, לקראת סיום הוועידה אמר בפני עיתונאים קסיי זנהואה, השר שייצג את סין בפולין, כי כמה מהמדינות המפותחות לא החלו עדיין במאמצי ההפחתה לפליטת גזי חממה ולא סיפקו תמיכה כספית למדינות המתפתחות וקרא להן לזרז את תשלום חובן. לעומת זאת, אמר, המדינות המפותחות הראו גמישות ושיתוף פעולה בשיחות. כמו כן, קרא השר להמשיך ולראות בסין מדינה מתפתחת ולהעניק לה את ההקלות שניתנן למדינות המתפתחות בנושא. 

 

מתקפה נוספת על המדינות המפותחת באה מכיוונה של קואליציות המדינות העניות ביותר שקראה להעלאת ההגבלות על פליטת גזי החממה. ראשי מדינות האיים באוקיינוס השקט, הנמצאות בסכנה החמורה ביותר בשל שינויי האקלים, קראו להפסקה מיידית של השימוש באנרגיה מבוססת פחם. "אנחנו קוראים לכל מדינות ה-OECD להפסיק להשתמש בפחם עד 2030 ולכל שאר המדינות לעצור את השימוש בפחם עד 2040. כמו כן, הרחבת מכרות הפחם וכריית מכרות חדשים חייבת להיפסק", אמר ראש ממשלת פיג'י, פרנק ביינימראמה. 

 

נדמה שגם אחרי שבועיים של דיונים ובנקודת זמן קריטית זו, עולים חילוקי הדעות על ההסכמות ורבות מהמדינות המתפתחות תלויות בחסדי העולם המפותח, במאמצים לצמצם את נזקי ההתחממות הגלובלית.

Image
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.