סיד ישראל
Pears
Slider
ראשון, 24 פברואר 2019 נכתב ע"י 

כיצד נצמצם ונמנע אלימות מבוססת מגדר בזמן חירום?

אסונות הומניטריים גורמים לשבר של מסגרות ונורמות חברתיות וקהילתיות ומגדילים את הפגיעות של אוכלוסיות שנמצאות במצב פגיע גם כך. אחת ההפרות החמורות ביותר של זכויות אדם שמוגברת בזמני חירום היא תקיפה אלימה, פיזית ומינית המבוססת על רקע מגדרי.

סוכנות UNFPA של האו"ם פירסמה סטנדרטים בסיסיים למניעת מקרים של אלימות מבוססת מגדר (GBV) במצבי חירום ולתגובה אליהם.

 

Image
עקרונות בסיסיים:

  1. השתתפות – קהילות, כולל נשים וילדות, צריכות לשמש תפקיד אקטיבי בחיסול מקרים של GBV ובקידום הגישה של הקורבנות לשירותי סיוע.
  2. מערכות לאומיות – על ארגוני הסיוע לפעול בשיתוף עם הרשויות כדי למנוע ולצמצם מקרים של GBV ולהגיב להם וכן לפעול לחיזוק המערכות המקומיות והלאומיות בתחום.
  3. נורמות חברתיות ומגדריות – תוכניות הכנה למצבי חירום ולמניעתם ותוכניות התגובה לאסונות חייבות לקדם נורמות חברתיות ומגדריות חיוביות כמענה לאלימות מבוססת מגדר.
  4. איסוף ושימוש במידע – על ארגוני הסיוע לאסוף נתונים איכותיים, מפולחים ובעלי רגישות מגדרית בנוגע לאופי ולהיקף מקרי האלימות מבוססת מגדר. כמו כן, יש לאסוף מידע על זמינות ונגישות השירותים לקורבנות.

עקרונות לצמצום ומניעת מקרי
GBV ולתגובה אליהם:

  1. טיפול רפואי  - לשורדות ושורדי GBV צריכה להיות גישה לשירותים רפואיים איכותיים, בדגש על מרפאות מיוחדות לטיפול במקרי אונס.
  2. בריאות הנפש ותמיכה נפשית - לשורדות ולשורדי GBV צריכה להיות גישה לשירותי בריאות נפש ולתמיכה נפשית איכותית, בהתמקד בריפוי, החלמה והעצמה.
  3. בטיחות וביטחון – על ארגוני הסיוע לוודא שננקטו כל הצעדים לצמצום מקרים של אלימות מבוססת מגדר ולהגנה על השורדים והשורדות.
  4. סיוע משפטי – יש לוודא שהמגזר המשפטי מגן על זכויות השורדים והשורדות ותומך בגישה שלהם למשפט הוגן העומד בסטנדרטיים הבינלאומיים.
  5. "ערכות כבוד" – ערכות כבוד הן ערכות המסייעות לנשים לשמור על היגיינה. יש לוודא שערכות רלוונטיות לקהילה המקומית מופצות כדי לצמצם את הפגיעות. הערכות משחררות נשים ונערות מהצורך לדאוג בשל ענייני היגיינה ומאפשרות לחבר אותן  לשירותי מידע ותמיכה.
  6. העצמה סוציו-אקונומית – יש לאפשר לנשים ולנערות מתבגרות גישה לתמיכה בתחום הפרנסה, וזאת כדי להקטין את הסכנה ל-GBV. יש לאפשר לשורדות ולשורדים גישה לתמיכה כלכלית וחברתית.
הדו"ח המלא מעמיד גם סטנדרטים בתיאום וביישום פעולות ארגוני הסיוע בתחום מניעת ה- GBV ומפרט על הדרכים והשיטות ליישום כל אחד ואחד מהסטנדרטים.
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.