סיד ישראל
Pears
Slider
רביעי, 26 יוני 2019 נכתב ע"י 

למיליארדי בני אדם עדיין אין גישה למים נקיים, לשירותי סניטציה ולאפשרות לשטוף ידיים  - דו"ח עדכני

ם, הקיץ כבר ללא ספק פה. אתם נכנסים הביתה מיום מיוזע, קרוב לוודאי מדליקים מזגן ומוזגים לעצמכם מים צוננים להרוות את הצמא ולהירגע. מה יותר שגרתי מזה?
בזמן שאנחנו חושבים על מכוניות אוטונומיות ועל כסף וריטואלי, עדיין לאחד מכל שלושה אנשים בעולם אין גישה למי שתייה נקיים וראויים, כך עולה מדו"ח שפרסמו לאחרונה סוכנות יוניצ"ף של האו"ם וארגון הבריאות העולמי.
Image

לפי הדו"ח, ל-2.2 מיליארד בני אדם אין גישה ל-Safely managed drinking water and sanitation services, כלומר למקורות מים זמינים ונקיים מזיהומים ולשירותים היגייניים בעלי מערכת סניטציה בטוחה, ול-3 מיליארד בני אדם אין גישה למתקני שטיפת ידיים בסיסיים. הדו"ח, שסוקר את התקדמות הנגשת מים ושירותי הסניטציה לאוכלוסיית העולם בשנים 2017-2000, מראה התקדמות בשני התחומים, אך מצביע על פערים גדולים בתנאי השירותים הקריטיים הללו.

ההיבטים החיוביים של הדו"ח מספרים כי משנת 2000 הונגשו שירותי מים ל-1.8מיליארד בני אדם ברחבי העולם. אולם, קיים חוסר שוויון משווע באיכות המים ובתנאי הגישה. חלק ממקורות המים אינם נקיים ואין בטוחים לשתייה וחלקם נמצאים במרחק רב מהאוכלוסייה שאליה מיועדים ולכן אינם ברי שימוש. לפי ממצאי הדו"ח, ל-8 מתוך 10 אנשים החיים באזורים כפריים אין כלל שירותי מים וסניטציה והפער בין שיעורי הנגישות בקרב שכבות עניות לשכבות מבוססות ועשירות הוא אדיר.

"מים מזוהמים ומחסור בתנאי היגיינה הם כר פורה למחלות קטלניות כמו כולרה, טיפוס, צהבת, תולעי מעיים ושלשול שהיו צריכות להיכנס מזמן לספרי ההיסטוריה", אומרת ד"ר מריה נאירה, ראש המחלקה לגורמים סביבתיים וחברתיים בבריאות הציבור, בארגון הבריאות העולמי. עוד אמרה ד"ר נאירה, כי אם המדינות הלוקות בשירותי המים לא יגבירו את מאמציהן, העולם לא יוכל לעמוד במטרת האו"ם לשנת 2030 לגישה למים וסניטציה לכל תושבי העולם.

 2.1 מיליארד אנשים זכו לגישה לשירותי סניטציה מאז שנת 2000, אך במקרים רבים הפסולת והביוב אינם מטופלים כראוי. ל-2 מיליארד איש עדיין אין כל גישה לשירותי סניטציה בסיסיים. שליש מהם חיים במדינות הנמצאות בתחתית סולם הפיתוח הבינלאומי.

שיעורם של העושים את צרכיהם במקומות פתוחים הופחת מ-21% ל-9% בשנים שבהן עוסק הדו"ח, אך עדיין, ל-673 מיליון בני אדם שמרביתם חיים במדינות אפריקה שמדרום לסהרה, עדיין אין תאי שירותים וב-39 מדינות מספרם של החסרים תאי שירותים אף עלה.

תנאי בסיסי להיגיינה כך אנו מלמדים כל פעוט, הוא שטיפת ידיים במים וסבון אחרי כמעט כל פעולה ולפני שמכניסים מזון לפה. לפי ממצאי הדו"ח, נכון לשנת 2017 ל-3 מיליארד בני אדם אין מתקני שטיפת ידיים זמינים בבתיהם. בכל שנה מתים 297,000 ילדים מתחת לגיל 5 כתוצאה משלשול שמקורו בתנאי ההיגיינה הירודים במקום מגוריהם. קלי אן ניילור, מנהלת אגף המים, התברואה וההיגיינה ביוניצ"ף גיבה לממציא הדו"ח: "צמצום הפערים בזמינות ובאיכות המים, הסניטציה וההיגיינה צריך להיות מוצב בלב לבם של האסטרטגיות והתקציבים הממשלתיים. ויתור על תכניות השקעה להנגשה בינלאומית של השירותים הללו, משמעה ערעור של התקדמות שוות ערך לעשרות שנים, על חשבון הדורות הבאים".

 

לקריאת הכתבה באתר יוניצ"ף: https://www.unicef.org/press-releases/1-3-people-globally-do-not-have-access-safe-drinking-water-unicef-who

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.