Slider
שני, 18 דצמבר 2017 נכתב ע"י 

שותפות חדשה למאבק בבילהרציה באתיופיה

שותפות חדשה הוכרזה היום בין קרן נאלא הישראלית, חברת התרופות Merck ומשרד הבריאות הפדרלי האתיופי.

 קרן נאלא הינה חברה ישראלית לתועלת הציבור הפועלת באתיופיה למיגור של מחלות טרופיות מוזנחות, מחלות הנגרמות כתוצאה ממחסור במים נקיים ובתשתיות סניטציה.
 השותפות היא לצורך פרויקט תלת שנתי בתחום החינוך לבריאות ומניעת התחלואה אשר מיועד לאוכלוסייה משוערת של 266,000 ילדים ומשפחותיהם בחבל בדרום אתיופיה, בו התחלואה גבוהה במיוחד .
 שותפות זו משתלבת בסיוע רב שנתי שניתן על ידי קרן נאלא למשרד הבריאות האתיופי למיגור תחלואה ברמה הלאומית

אדיס אבבה, אתיופיה, 13 בדצמבר 2017 – ארגון נאלא, ארגון ישראלי לא ממשלתי הפועל למיגור מחלות טרופיות מוזנחות, חתם רשמית על שותפות בת שלוש שנים עם חברת Merck , חברה מובילה בתחום המדעים והטכנולוגיה, למטרת הגברת המודעות לבילהרציה (Schistosomiasis) באתיופיה. קרן נאלא NALA תתמוך במשרד הבריאות האתיופי על ידי יישום גישה המעודדת מעורבות קהילתית למניעת תחלואה.

הפרויקט החדש נועד להביא להפחתת תחלואה במחלת הבילהרציה, מחלה טפילית הנגרמת כתוצאה ממגע במים מזוהמים, בקרב ילדים בגילאי בית ספר. הפרויקט יתמקד ביצירת מודעות לסכנות הבילהרציה ,וביצירת סביבה מאפשרת למניעת תחלואה בקהילה. המיקום שנבחר לפרויקט הוא חבל בנצ' מאג'י Bench Maji הממוקם בדרום מערב אתיופיה ובו רמת תחלואת בילהרציה גבוהה. העבודה תחל בבירת החבל מיזאן אמן, בה יותר מ – 80% מהילדים בגילאי בית הספר חולים בבילהרציה. שיטת ההתערבות שמה לה לעוגן התבססות על הקהילה המקומית, ולכןהכלים והחומרים החינוכיים מותאמים למנהגים המקומיים ולמאפייני האיזור ומעודדים שינוי התנהגותי באופן הלוקח בחשבון אתצורכי הקהילה ואתסביבת החיים במקום. פרויקט זו ייתן תובנות לגבי שיטות העבודה המומלצות ויישם את הלקחים שנלמדו ברחבי המדינה כולה. "ההעצמה וההתגייסות הקהילתית הם מרכזיים למניעת הבילהרציה", לדבריו של צבי בנטואיץ', נשיא ומייסד קרן נאלא.
מטרת הפרויקט היא לתמוך ביישום של גישה הוליסטית להשגת השפעה בת קיימא, במיוחד באזורים בהם הבילהרציה שכיחה ביותר, ולהוריד את שכיחות המחלה. "בנוסף לטיפולים התרופתיים, המיקוד האסטרטגי הלאומי שלנו הוא לשלב חינוך לבריאות, מים, תברואה והיגיינה בכדי לייצר תנאים מתאים לשינוי התנהגותי", אמר בירוק קבדה נגאש, מנהל המחלקה למניעת מחלות ובקרה במשרד הבריאות הפדרלי האתיופי, עמו עובדת קרן נאלא בשנה האחרונה.

על בילהרציה ( Schistosomiasis )
מצב כרוני ואחת המחלות הטפיליות הנפוצות וההרסניות ביותר במדינות טרופיות. ההערכה היא כי יותר מ – 200 מיליון בני אדם נגועים ברחבי העולם וכי כ – 280,000 אנשים מתים ממנה מדי שנה. תולעים שטוחות מעבירות את המחלה והיא נפוצה באזורים טרופיים ותת טרופיים אשר בהם לחלקים גדולים של האוכלוסייה אין גישה למים נקיים ולמתקנים סניטריים. ההידבקות בטפיל היא באמצעות מגע עם מים מתוקים, למשל בעת עבודה, שחייה, דיג או כביסה. התולעים הזעירות חודרות לעור האדם, נכנסות לכלי הדם ותוקפות איברים פנימיים. שיעור ההדבקה גבוה במיוחד בקרב ילדים בגילאי בית הספר. Praziquantel הוא המרכיב הפעיל היחיד שבו כל צורותיה של הבילהרציה ניתנות לטיפול. משום כך, ארגון הבריאות העולמי רואה בפראזיקוונטל אתהפתרון היעיל ביותר לבריאותם של חולים נזקקים, והיא תרופה המועדפת.

על קרן נאלא
קרן נאלא הינה ארגון ישראלי הפועל במהלך 9 השנים האחרונות למיגור מחלות טרופיות מוזנחות באתיופיה באמצעות התערבויות קהילתיות. הגישה ההוליסטית העומדת מאחורי עבודת הארגון כוללת חינוך לבריאות הכולל מניעת הידבקות וזיהוי תסמיני מחלה במסגרות חינוכיות פורמליות וא פורמליות, באמצעות עובדי בריאות הציבור באתיופיה, סטודנטים וקבוצות נשים, חלוקת תרופות המטפלות במחלות )אין תרופות למניעתן( ובניית תשתיות מים וסניטציה בבתי ספר ובמוסדות מרכזיים, בין היתר בניית בתי שימוש ויצירת פתרונות לאספקת מים נקיים באזורים מרוחקים ללא גישה נוחה למים.

המודל של הארגון זכה להצלחה רבה בשנים האחרונות במניעת תחלואה על ידי עידוד קהילות לחולל שינוי התנהגותי ארוך טווח באתיופיה ומאז 2016 מסייע הארגון למשרד הבריאות האתיופי ביישום מודל זה על ידי מערך החינוך והבריאות בכל רחבי המדינה. בשנת 2009 החל הארגון לעבוד בקהילה בעיר מקלה, עיר הבירה של אזור טיגרי שבצפון אתיופיה. ההתערבות לוותה בקמפיין אינטנסיבי של חינוך לבריאות. המודל, שיושם במקלה, כלל מעורבות של אנשי מקצוע בתחום הבריאות והחינוך המקומיים ואנשי מפתח בקהילה כגון קבוצות נשים, עמותות הורים, אוניברסיטאות ומכללות מקומיות. בנוסף, בוצעו שיפורים בסיסיים בתחום המים והסניטציה, ובתי שימוש או מיכלי מים הוצבו בכ – 30 בתי ספר. המיפוי הבסיסי שנערך בשנת 2009 , הראה כי שכיחות הבילהרציה במקלה עמדה על מעל 40% . במיפויים מאוחרים יותר שנערכו במקלה נצפתה ירידה דרמטית בשיעורי תולעי המעיים ובשיעורי הבילהרציה אשר עמדו על פחות מ 5% ב – 2012 )ראו גרף להלן(, ופחות מ 2% בסקר האחרון שנערך על ידי המשרד בריאות האתיופי בשנת 2014 . בעיר אדווה, הממוקמת גם כן באזור טיגרי, החל יישום המודל בשנת 2015 . המודל פועל על פי עקרונות ושיטות אשר פותחו על ידי הצוות המקומי הפועל בעיר. סקרים שנערכו לאחרונה באדווה, מתארים ירידה של 60% בשכיחות טפילי מעיים בשנה הראשונה לפעילות הפרוייקט; מ – 27% מילדי בית הספר הסובלים מהטפילים ל – 9.7% .

על חברת התרופות Merck
Merck היא חברה מובילה בתחום המדע והטכנולוגיה, בתחום הבריאות, מדעי החיים וחומרי הביצוע. כ – 50,000 עובדים פועלים לפיתוח טכנולוגיות משפרות חיים מטכנולוגיות ביו פרמצבטיות לטיפול בסרטן או בטרשת נפוצה, מערכות חדישות למחקר והפקה מדעיים, לגבישים נוזליים המיועדים לטלפונים חכמים ולטלוויזיות LCD . בשנת 2016 הניבה החברה מכירות של 15 מיליארד אירו ב- 66 מדינות . Merck , אשר נוסדה בשנת 1668 , היא החברה הפרמצבטית הכימית הוותיקה בעולם. Merck תומכת בארגון הבריאות העולמי (WHO) במאבק נגד הבילהרציה באפריקה, כחלק מאסטרטגיית האחריות התאגידית שלה. מאז תחילת תכנית התרומות של כדור הפראזיקואנטל ) (Praziquantel של על ידי החברה בשנת 2007 , טופלו למעלה מ – 150 מיליון אנשים, עיקרם ילדים בגילאי בתי ספר. לשם כך, תרמה Merck כמעט 700 מיליון טבליות של פראזיקואנטל לארגון הבריאות העולמי. תרופה זו היא היעילה ביותר לטיפול במחלה נכון להיום. Merck נמצאת כעת בשלבי פיתוח של תרופה המיועדת לילדים צעירים מאוד, וכן מבצעת מחקר מוקדם על תרופות חדשות, אבחון ובקרת הדבקה. כמו כן, החברה תומכת בתוכניות חינוכיות ובהגברת מודעות באפריקה ומשתפת פעולה עם שותפים בברית הגלובלית של בילהרציה 

© Copyright Sid-Israel 2018 | Web Development Smart Soft Web

Please publish modules in offcanvas position.