סיד ישראל
Pears
Slider
רביעי, 06 פברואר 2019 נכתב ע"י 

תשע שנות סכסוך בצפון מזרח ניגריה - מאות אלפים נזקקים לסיוע רפואי והמספר רק הולך וגדל

הסכסוך הממושך בצפון מזרח ניגריה מותיר רבים ללא גישה לטיפול רפואי. התפרצות כולרה באזור הביאה לתגבור צוותים רפואיים

הסכסוך בן תשע השנים בצפון מזרח ניגריה בין הצבא למיליציות חמושות, גבה מהאוכלוסייה המקומית מחיר כבד והביא להשלכות הומניטריות חמורות. אלפי אנשים נהרגו ולאחרים נשללה הגישה לטיפול רפואי והם מתו ממחלות הניתנות לטיפול בקלות, כגון תת-תזונה ומלריה.

לפי סוכנות האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים (OCHA), 1.9 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם במדינות בורנו, אדאמאווה ויובה, ו -7.7 מיליון בני אדם נזקקים לסיוע הומניטרי. למעלה מ -230 אלף בני אדם נמלטו אל המדינות השכנות - ניז'ר, צ'אד וקמרון.

מאות אלפי אנשים באזור תלויים מאוד בסיוע להישרדותם, אך שירותי הסיוע בצפון מזרח ניגריה אינם מספקים; בעיות אבטחה וגישה פוגעות במתן הסיוע, וארגונים רבים אינם יכולים לספק עזרה בכל המקומות שבהם היא נחוצה.

ארגון רופאים ללא גבולות הגדיל לאחרונה את פעילותו בעיר מיידוגורי, בירת בורנו, שם מתרכזים כמיליון עקורים. הארגון תגבר את נוכחותו בעיר ושלח כוח אדם נוסף כדי להיאבק בהתפרצות הכולרה שהחלה כבר בספטמבר 2018. הצוותים הרפואיים של הארגון מטפלים גם במספר גדל והולך של ילדים הסובלים מתת-תזונה חריפה, ממלריה ומדלקות בדרכי הנשימה התחתונות.

מחוץ למיידוגורי, הסכסוך המתמשך מגביל את תנועות האוכלוסייה ואת עבודתם של הארגונים ההומניטריים. מרבית האוכלוסייה בצפון מזרח המדינה מתגוררת בערים או במובלעות ונמצאת תחת משטר צבאי. ההגבלה על חופש התנועה מונעת מהתושבים להתפרנס מחקלאות, דיג ומסחר, מקורות הכנסה נפוצים באזור, והם נאלצים להסתמך על הסיוע ההומניטרי.

מקומות מסוימים באזור סובלים מתנאי מחיה ירודים – מחסור במים ותברואה לקויה. לכל הפרעה במתן הסיוע במקומות הללו יש השלכות קטלניות. ב-OCHA מעריכים כי כ-800,000 איש חיים באזורים שאינם נגישים לארגוני הסיוע.

רופאים ללא גבולות מספק כיום טיפול רפואי מציל חיים במתקנים קבועים בגווזה, פולקה, באמה ונגאלה. כמו כן מפעיל הארגון צוותים ניידים של סיוע רפואי בראן ובנקי, וכן פועלות מרפאות חירום ניידות ביובה ובאדאמאווה. הצוותים מדווחים על סיפורים קשים של אלימות קיצונית שאחראים לה כל הצדדים בסכסוך.

לקריאת הכתבה המלאה: https://www.msf.org/crisis-update-borno-and-yobe-states-january-2019

גם אתם יכולים לקחת חלק במשלחת סיוע רפואית. הירשמו לכנס "לפרוץ גבולות" - סיוע הומניטרי וצוותים רפואיים שיתקיים במרץ 2019. להרשמה: https://goo.gl/forms/0XuahOCtzMipoeZI2
Image
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.