סיד ישראל
Pears
Slider

לימודי פיתוח באקדמיה

לימודים בתחום הסיוע והפיתוח הבינלאומי בישראל

תוכניות ללימודי פיתוח בינלאומי נפוצות מאוד באוניברסיטאות ובמוסדות לימוד ברחבי העולם. בישראל, לעומת זאת, ישנו מספר קטן של תוכניות לימוד אקדמיות עם ממשק לתחום הפיתוח הבינלאומי. מיעוט תכניות שכאלו בישראל מונע מצעירים ישראלים רבים, חוקרים ואקדמאיים, את ההזדמנות להיחשף לתחום ולהתמחות בו. עובדה זו משפיעה בעקיפין על מספרם הקטן של הארגונים הלא-ממשלתיים והממשלתיים בישראל הפעילים בתחום הפיתוח הבינלאומי ומעיבה על מיקומה ומיצובה של ישראל בתחום זה.

תוכניות אקדמיות ללימודי פיתוח בעולם נחשבות לרוב לתכניות רב תחומיות במדעי החברה המתמקדות בסוגיות הקשורות לאתגרי פיתוח במדינות מתפתחות. באופן מסורתי, התכניות מתמקדות בפיתוח חברתי וכלכלי כמושג רחב יותר שאינו מוגבל למסגרת השיח על מדינות מתפתחות בלבד.

תוכניות לימודי פיתוח קיימות ברוב האוניברסיטאיות המובילות בעולם. מרבית התכניות הנ"ל הינן תכניות MA אולם חלק מהמוסדות מציעים גם תכניות ללימודי פיתוח במסגרת לימודי תואר BA. לרוב מדובר בתכניות לימודים כללית, אולם תוכניות ממוקדות במקצועות או באזורים שונים קיימות אף הן. תכניות אלו פופולאריות במיוחד באוניברסיטאות במדינות מתפתחות ובמדינות מערב אירופה וארצות הברית.

על פי רוב, תכניות לימודי פיתוח נחשבות כתכניות הכשרה לעבודה בארגונים בינלאומיים דוגמת האו"ם והבנק העולמי. כמו כן, בוגרי מסלולים אלה מועסקים בחברות ייעוץ וחברות בינלאומיות המתמחות בתחום.

התועלות בקידום והרחבת לימודי פיתוח בישראל:

  • העלאת מודעות לחשיבות התחום וקידום מודעות לאזרחות גלובאלית ואחריות כלפי האחר.
  • בניית יכולתם של פעילים ואנשי מקצוע לביצוע עבודה מקצועית בתחום ופתיחת ערוצי תעסוקה בארץ ובעולם.
  • הכשרת כוח אדם מיומן הנדרש עבור ארגונים ממשלתיים וחוץ-ממשלתיים.
  • הגברת מעורבותם של ישראלים בשיח האקדמי הבינלאומי בתחום.
  • הגדלת מספר הסטודנטים הזרים במסגרות האקדמיות בישראל.
  • שילוב ישראליים בארגונים ומוסדות בינלאומיים.
 

תוכניות לימוד לתואר ראשון

תוכניות לימוד לתואר שני

globe 300x300

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.