Slider

המרכז הישראלי ללימודי סיוע ופיתוח בינלאומי

Image

המרכז הישראלי ללימודי סיוע הומניטרי ופיתוח בילנאומי

אנו גאים לבשר על הקמת מרכז ייחודי מסוגו בפעם הראשונה בישראל, אשר יכשיר אנשי מקצוע לעבודה בפיתוח ובסיוע הומניטרי בינלאומי, בשגרה ובחירום. המרכז יוקם כתוצאה של שיתוף פעולה בלעדי וחדשני של האגודה לפיתוח בינלאומי – סיד ישראל ,מרכז רפואי רבין (בילינסון והשרון) והתכנית הרב-תחומית לניהול מצבי חירום ואסון  . מרכז ההדרכה יאפשר לאנשי מקצוע ישראלים לקבל הכשרה בסטנדרטיים בינלאומיים, על מנת להשתלב בהצלחה בעשייה מגוונת בעלת פן הומניטרי בעולם המתפתח. המרכז יעמיד לרשות ארגוני החברה האזרחית בישראל מאגר אינטרנטי של אנשי מקצוע מומחים ומיומנים בחשיבה ופיתוח אסטרטגיות, הזמינים לתגובה באופן יעיל ומידי למצבי חירום לאומיים ובינלאומיים.

חשיבות המרכז:

בעשורים האחרונים, השיפור באמצעי התחבורה והתקשורת הביא לפריצת הגבולות המסורתיים בעולם והפיכתו למעין "כפר גלובאלי". רמת החיבוריות הגבוהה בעידן זה, מותירה לארגונים האזרחיים חשיבות רבה בזירה הבינלאומית. אנו רואים מצב זה כהזדמנות לפעול במדינות המתפתחות, למען שוויון וליצירת הזדמנויות חדשות עבור הקהילות המקומיות על ידי פעילות של פיתוח בינלאומי, השואף לפתרונות כוללניים וברי קיימא ומתן סיוע הומניטארי בשגרה ובחירום. השאיפה היא לחזק את מדינות היעד באמצעות יצירת שיתופי פעולה, הנשענים על היתרונות היחודיים של ישראל בתחומים השונים. פעילות זו תורמת לתדמיתה של ישראל בעולם ועולה בקנה אחד עם התפיסה המוסרית היהודית של 'תיקון עולם'. 

המיזם נולד בעקבות ההבנה כי לאורך השנים צברנו ידע וניסיון רב, להם ערך גבוה בתחום ומתוך החשיבות המרובה בשיתוף הידע, הרחבתו ושימורו. הקמת מרכז ישראלי בעל מומחיות ייחודית, תוביל לקידום המוכנות של אנשי המקצוע ותשפר היכולת לפעול בשטח.

במוקד הקמתו של המרכז הישראלי ללימודי סיוע הומניטרי ופיתוח בינלאומי, ניצבת המשימה לייעל ולמקצע את הפעילות של ארגוני החברה האזרחית בארץ ובעולם, תוך ניצול מקסימלי של המשאבים הכספיים והאנושיים ומקסום תפוקות הסיוע. לצורך כך, המרכז יכשיר אנשי מקצוע מדיסיפלינות שונות, לעבודות פיתוח והתנדבות בפרוייקטים בעלי גוון הומניטרי הכולל בין היתר מענים רפואיים. תחום נוסף הינו סיוע בעת אסון הומניטרי.

משלחות הסיוע והשיקום הישראליות ידועות בתגובתן המהירה למצבי אסונות רבי נפגעים ובאנשי מקצוע רבי תושייה המסייעים בפעולות ההצלה והשיקום. עם זאת, ארגוני הסיוע הישראלים טרם מצאו את הנוסחה המיטבית הנדרשת להתמודדות משמעותית, מדויקת ואפקטיבית עם מצבי חירום. בין היתר בשל קשיים לוגיסטיים והיעדר ידע נרחב לגבי שלל התרחישים האפשריים. 

מרכז רפואי רבין הינו אחד מבתי החולים הגדולים והמובילים בישראל. בית החולים ידוע ברמה קלינית גבוהה העומדת בתקנים בינלאומיים ונחשב לחוד החנית בשילוב מחקר וחדשנות, תוך כדי עשייה רפואית בלתי מתפשרת. המרכז נמצא בקשר הדוק עם חוקרים בעלי שם עולמי ונהנה מהידע הרפואי העדכני ביותר. בנוסף למובילות המקצועית מעודד המרכז את שותפות אנשי הצוות במיזמי פעילות הומניטרית בארץ ובעולם תוך אמונה במובילות ואחריות חברתית כחלק מהליבה המוסרית של העשייה הרפואית.

בשל הסטנדרטים הבלתי מתפשרים של בית החולים, הינו מהווה  את החממה הטובה ביותר לפיתוח והכשרת אנשי מקצוע בתחום הסיוע ההומניטרי בישראל. שיתוף פעולה חדשני זה, ימצב את המרכז כמוקד של הידע המתקדם ביותר ויביא בסופו של דבר לשיפורה של רמת הביצוע בשטח.

מתווה המרכז:

הקורסים וההשתלמויות הייעודיים במרכז הישראלי ללימודי סיוע הומניטרי ופיתוח בינלאומי יועברו על ידי מרצים ואנשי שטח ממגוון דיסציפלינות, בעלי ניסיון בפיתוח ובמתן סיוע הומניטרי ויעסקו בסוגיות ההיערכות והתפעול בדרגים השונים. התכנים יעסקו בשאלות אתיות ומקצועיות, הקניית מיומנויות ניהול צוות וקבלת החלטות והענקת ידע כללי לצד ידע פרקטי וכלים ליישום. כלים אלו ימוקדו לפעילות ההומניטרית השוטפת במדינות היעד ובאירועים רחבי היקף הכוללים אסונות טבע וסכסוכים מעשה אדם. בנוסף, הקורסים במרכז יכללו משימות סימולציה להטמעת הידע.

הפעילות במרכז תאפשר להרחיב את המעורבות הישראלית בעולם הפיתוח הבינלאומי, תהווה כר פורה לעשייה התנדבותית בעלת משמעות הומניטרית בשגרה ולסיוע באזורים מוכי אסון. בכך יתרום המרכז למיצובה של ישראל כמובילה ומשפיעה בתחום. המרכז יקדם מחקר ושיתופי פעולה בינלאומיים ויחזק את הקשר עם התפוצות.

המרכז יכלול:

  • קורסים מקצועיים  (קורסי הדגל): הקורסים יונחו על ידי צוות מרצים ואנשי שטח בעלי ניסיון בעבודה בעולם המתפתח עם ארגונים ישראלים ובינלאומיים. נעביר ידע תיאורטי בד בבד עם ידע פרקטי, נסקור את ההיסטוריה והרקע להתפתחות העבודה בתחום הסיוע ההומונוטרי, נדון בשאלות האתיות העולות מהעבודה בשטח ונבין את מבנה הסקטור והארגונים הפועלים בעולם המתפתח כיום. בקורסים הרלוונטיים יינתן ידע רפואי הממוקד בסיוע במצבי אסון ובשליחות הומניטארית.
  • השתלמויות קצרות וימי עיון: תוכניות קצרות טווח וממוקדות, המעניקות ידע וכלים משלימים לעבודה בתחום הסיוע ההומניטרי.
  • מאגר מתנדבים אינטרנטי: בניית מאגר בוגרים און ליין שיכלול את כל בוגרי הקורסים וההשתלמויות ואת תחומי ההתמקצעות שלהם. במסגרת זו ניצור תשתית מאורגנת ונוחה לשימוש הארגונים הפועלים בשטח, אשר תקל על יצירת חיבורים מהירים ונגישים בין הארגונים לאנשי המקצוע המוכשרים ליציאה בהתראה מיידית.
  • מערך קשרי חוץ ליצירת שותפויות עם ארגונים בינלאומיים: במסגרת פעילות המרכז יוקם מערך שותפויות עם ארגונים ישראלים ובינלאומיים, על מנת לקדם ולהנגיש את ההתנדבות של בוגרי המרכז בפעולות הפיתוח והסיוע הן ברחבי הגלובוס והן בבית.
  • פלטפורמה לקידום מחקר: המרכז שואף להוביל את המחקר בתחום הסיוע ההומניטרי, על ידי יוזמות ושיתופי פעולה מחקריים עם האקדמיה והארגונים הפועלים בתחום ובעזרת שימוש בידע רב הנוגע לחירום אשר נצבר באקדמיה הישראלית ובארגוני השטח הטובים ביותר.
© Copyright Sid-Israel 2018 | Web Development Smart Soft Web

Please publish modules in offcanvas position.