סיד ישראל
Pears
Slider
שני, 05 ספטמבר 2016 נכתב ע"י 

המרכז הישראלי ללימודי סיוע ופיתוח בינלאומי - קורסים קרובים

Image
Image

מסביב לעולם אסונות הופכים להיות אינטנסיביים ותכופים יותר. ב- 10 השנים האחרונות, כ- 2.6 מיליארד בני אדם נפגעו מאסונות טבע וזאת לעומת כ-1.6 מיליארד בעשור הקודם. שנת 2011 הייתה שנת שיא בעלות של אסונות לכלכלה העולמית בהיקף של כ- 300 מיליארד דולרים, בהשוואה לכ – 226 מיליארד דולרים בשנת 2010.

בתגובה למספר ההולך וגדל של שיטפונות, רעידות אדמה, צונאמי וקונפליקטים גלובליים מתמשכים יש צורך להבטיח כי אנשים בעלי מוטיבציה, יכולת ומיומנויות מקצועיות רלוונטיים יתנו מענה מיטבי ויהיו בעלי כישורים מתאימים לבנות תכניות לטווח ארוך המסיעות לאוכלוסיות נזקקות .

התערבות הומניטרית בעת חירום נותנת מענה מיידי לצרכים הבסיסיים כגון: מזון וסניטציה, מים, טיפול רפואי חירומי, מחסה. לצד סיוע הומניטרי אקוטי, רבים מהארגונים  עוסקים בתכניות סיוע ופיתוח הנותנות מענה ארוך טווח, הבונה את התפקוד והקיבולת המקצועית של האוכלוסייה המקומית ופתרונות ברי קיימא עם פרספקטיבה ארוכת שנים. באמצעות פתרונות ארוכי טווח וחיזוק האוכלוסייה בעולם השלישי, יתחזק חוסנן של קהילות אלה על מנת שיכלו לפתח עצמאות ובעתיד לפתור קשיים ברמה לאומית.

מספר עובדי סיוע הומניטרי שחושב לשנת 2008 עומד על כ- 595,000 איש. קהילת עובדי הסיוע צמחה בעשור האחרון בשיעור של 6% מידי שנה. ניתן לראות שקיימת מעורבות משמעותית ולקיחת אחריות של העולם המערבי לגבי שיקום ופיתוח של העולם המתפתח.

העוסקים בתחום הסיוע והפיתוח נותנים מענה לצרכים אקוטיים של אוכלוסיות בעולם המתפתח, תוך מתן ויישום פתרונות ארוכי טווח ובר קיימא במסגרת פרויקטים בתחומי הפיתוח כגון:  רפואה, מים וסניטציה, חינוך, תברואה, בריאות, חקלאות ופיתוח עסקי, שיקום תשתיות, פיתוח כלכלה ומקומות פרנסה, שמירה על זכויות האדם ועוד.

בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחת הון אנושי מקצועי בישראל שמסוגל ונכון להשתלב בתחום הסיוע והפיתוח ההומניטרי. עם זאת, עדיין מעטים  אלו המגישים את  מועמדותם לארגונים בין לאומיים כעובדי סיוע מקצועיים. על ידי הקניית ידע תאורתי ומעשי, אנשי מקצוע ישראלים, יוכלו להשתלב בתחום הסיוע והפיתוח ולספק לקהילות, כישורים ותמיכה אשר יעלו את החוסן של מדינות אלו בעמידה בפני איומים עתידיים לחייהם ולפרנסתם.

נוכחותנו ומעורבותנו בפרויקטים של פיתוח בעולם המתפתח יכולים לתרום רבות הן לאנשים החיים בעוני קיצוני או חירום וזקוקים לסיוע בסיסי ולשיקום ומאידך, לצמיחתה של החברה הישראלית כחברה ומקבלת את השונה, סובלנית ונכונה לסייע לאחר תוך שימוש במקצועיות ומיומנויות. העסקה בארגונים בין לאומים מהווה פוטנציאל לצמיחה מקצועית וכלכלית של מומחים ישראלים וזו הינה דלת שיכולה וצריכה להיפתח בפניהם.

מסגרת להכשרה ופיתוח קריירה בתחום הסיוע והפיתוח בארגונים בינלאומיים.  במהלך הסדנאות משתתפים ילמדו על ההיסטוריה והמבנה של עולם הסיוע והפיתוח, ידונו בדילמות מרכזיות בתחומי הסיוע והפיתוח לטווח ארוך, יקבלו כלים להגשת מועמדות לתפקידים שונים בארגונים בין לאומיים וירכשו מיומנויות בניהול צוות וקבלת ההחלטות. הסדנאות יועברו ע"י צוות מרצים ואנשי שטח בעלי ניסיון עבודה בעולם המתפתח עם ארגונים ישראלים ובין לאומיים.

הייחודיות שלנו:

תכנית קצרת טווח וממוקדת שתעניק מידע וכלים משלימים בתחום הסיוע והפיתוח לכל אדם מקצועי בעל נכונות להתפתח בתחום. ההכשרות נועדו להקנות מיומנויות ספציפיות רלוונטיות לתחום הפיתוח ההומניטארי כדי להשיג מטרות אשר תפגושנה את הצרכים והכישורים בשטח העבודה . התכנית מעניקה ידע כללי לצד ידע פרקטי – המשתתפים ילמדו את ההיסטוריה והרקע לתחום ההומניטרי, ידונו בשאלות האתיות ויקבלו מושג על מבנה המגזר והארגונים הפועלים בעולם המתפתח. לצד זה, המשתתפים יקבלו כלים ברי יישום וליווי בתרגול יישומם. משימות סימולציה  להטמעת הידע – הסטודנטים ישתתפו במשימות בהם ישתמשו בחומרים שנלמדים במסגרת התכנית ולמידה עצמאית. שילוב מרצים ואנשי שטח ממגוון דיסציפלינות בעלי ניסיון בעבודה בעולם המתפתח.

קורסים קרובים:

יום עיון בנושא סיוע בינלאומי – הזדמנויות תעסוקה – יום זה יעסוק בסוגי התפקידים וסוגי המעסיקים, על האתגרים וההזדמנויות, כמו גם על סביבה העבודה. למידע נוסף

קורס בנושא זכויות ילדים בחברות רב תרבותיות ואזורי קונפליקט – הקורס יתמקד בזכויות הילד בעולם, משמעותם ומאפייניהם בחברות רב תרבותיות אשר מאופיינות באי שיוויון, הדרה חברתית ונחשלות כלכלית. מטרת הקורס היא להכיר לסטודנטים את התפיסה והמורכבות של זכויות ילדים ולהקנות כלים לחשיבה ביקורתית בהקשר של סוגיות הנוגעות לשלומם ורווחתם של ילדים דרך הפרספקטיבה של אמנות ותכניות בינלאומיות. למידע נוסף

יום עיון בנושא עקרונות עבודה באזורי אסון – לראשונה בישראל יוכלו המשתתפים ללמוד על עבודה באזורי אסון ע"פ הקריטריונים של ארגוני האו"ם WHO ו – OCHA .ביום זה נעסוק במהם הקריטריונים הבינלאומיים למתן סיוע הומניטרי, כיצד נערכים ופועלים בזירה הבינלאומית ברגע שמוכרז אסון הומניטרי, נכיר את סוגי הארגונים הבינלאומיים הפועלים בשטח, יחסי הגומלין ביניהם והאתגרים איתם מתמודדים השחקנים השונים שפועלים בגזרה. הקורס יקנה כלים ליישום פרקטי של סטנדרטים בינלאומיים באזור אסון וזאת בין היתר באמצעות סימולציות אותם יעבירו מומחים מטעם האו"ם. למידע נוסף

יום עיון בנושא – כיצד להשתלב בצוותי סיוע בחירום? – רצון טוב ונכונות לעזור חשובים אך אינם מספיקים לטובת מתן מענה הומניטרי בזמן אסון בינלאומי. עבודה בשטח, ללא הקפדה על הסטנדרטים הבינלאומיים וללא תיאום בין הכוחות המסייעים עלול לעתים להזיק למאמץ ההומניטרי ואף לסכן את הצוותים בשטח. בקורס ילמדו מומחים מטעם ארגוני האו"ם מהם הסטנדרטים הבינלאומיים לעבודה הומניטרית, כיצד מבוצעת הערכת נזקים וצרכים וכיצד נכון לפעול בשטח ועוד. למידע נוסף

קורס בנושא המענה הרפואי ושילובו במערך הסיוע ההומניטרי בחירום – הגדרה וסוגי אסונות: אסונות טבע, פנדמיות, אסונות מעשי אדם. המענה הבין לאומי אסון :הערכה ותאום לסיוע הומניטרי באסון, ארגונים בין לאומיים, שיתוף פעולה אזרחי – צבאי, WASH- Water Sanitation, and Hygiene סטנדרטיזציה של ערכות סיוע, שונות תרבותית, מעורבות הקהילה בסיוע הומניטרי, למידע נוסף

sid_Aug_600X300_meser_heb

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.