סיד ישראל
Pears
Slider
רביעי, 06 פברואר 2019 נכתב ע"י 

אוכלוסיות פגיעות במצבי חירום

אוכלוסיות פגיעות במצבי חירום
Sphere Handbook, המאגד עקרונות פעולה לסיוע הומניטרי בשעת חירום מגדיר שש קבוצות אוכלוסייה הנחשבות לפגיעות במיוחד בעת אסונות הומניטריים:
ילדים – פעמים רבות צורכיהם של ילדים אינם זוכים לנראות בעת חירום ולכן יש לנקוט צעדים מיוחדים, הבאים לוודא שהם מוגנים וזוכים לגישה שווה לכל אמצעי הסיוע. ילדים חשופים לסכנות ייחודיות – תת-תזונה, הפרדה ממשפחותיהם, סחר בבני אדם, גיוס לקבוצות חמושות וניצול פיזי ומיני. היכולות והצרכים של הילדים, כמו גם הסיכונים העומדים בפניהם, מושפעים מגילם וממצב ההתפתחות שלהם. כך, נערים מתבגרים חשופים יותר לגיוס למליציות חמושות ונערות מתבגרות חשופות יותר לתקיפה מינית ולהפיכתן לעובדות בתעשיית המין. לכן מומלץ לארגוני הסיוע לברר היטב את הרקע של כל ילד וילד, כדי להיות מסוגלים לענות על צורכיהם. כמו-כן, על עובדי הסיוע לבדוק מהי ההגדרה החוקית לילד במדינה שבה הם פועלים, כדי לא להותיר אף ילד מחוץ למעגלי הסיוע.
אוכלוסייה מבוגרת – בתרבויות רבות, ההגדרה לזקנה תלויה בנסיבות כמו מצב משפחתי (היותו של אדם סב לנכדים) או לסימנים פיזיים כמו שיער לבן ולאו דווקא לגילו של האדם. אנשים מבוגרים יותר, יכולים להביא עמם ניסיון רב ואסטרטגיות להתמודדות במצבים קשים. בעת מצבי חירום, כדאי ורצוי להיעזר באוכלוסייה המבוגרת לטיפול בקהילה. חברי הקהילה יכולים לשמש כמטפלים ולעסוק בתיאום ובניהול. בשל נטייתה של האוכלוסייה המבוגרת לשמר מסורות, ניתן להבין מהם את התרבות ואת ההיסטוריה המקומית. הפגיעות של האוכלוסייה המבוגרת יכולה להחריף בשל בידוד, חולשה פיזית, הרס מבנה המשפחה והקהילה וירידה ביכולות המנטליות כתוצאה ממצב החירום.
על ארגוני הסיוע לערב את הקהילה המבוגרת ולהיוועץ בהם בכל שלב של התגובה ההומניטרית. בזמן תגובה, יש לקחת בחשבון מתן שירותים ייעודיים לגיל המבוגר ולהשתמש בנתונים מפורטים ובפילוח לפי גיל לצורך ניטור וניהול התוכניות.

אנשים בעלי מוגבלויות – כ-15% מאוכלוסיית העולם לוקה במוגבלות כלשהיא. קבוצה זו כוללת בתוכה אנשים בעלי פגיעות גופניות ארוכות טווח, פגיעות בתפקוד המוחי, פגועי נפש ואנשים הסובלים מלקויות סנסוריות. המוגבלויות הללו עשויות לעכב או למנוע מאנשים הלוקים בהן להשתתף באופן מלא ושוויוני בחברה. בהקשר ההומניטרי, אנשים בעלי מוגבלויות צפויים להיתקל בקשיים ובמכשולים רבים בנגישות למידע, ביכולת הניידות שלהם ובגישה לשירותים ולמתקנים הומניטריים. תוכנית תגובה ותוכנית מוכנות צריכות לקחת בחשבון את הצרכים ואת היכולות של כל האנשים בעלי המוגבלויות בקהילה. על ארגוני הסיוע לפעול להסרת החסמים העומדים בפני בעלי המוגבלויות. יש לגלות רגישות מיוחדת לנשים ולילדות בעלות מוגבלות, שכן הן חשופות לסיכונים רבים יותר בשל אי השוויון בין המגדרים.
נשאי וחולי HIV – מצבי חירום לרוב ישבשו פעולות של מניעת HIV ושל בדיקות, טיפולים ושירותי תמיכה לחולים ולנשאים. יש לנקוט בצעדים מיוחדים כדי למנוע אלימות ואפליה כלפי החולים. נשים, נערות וקהילת הלהטבק"א, עלולות להימנע מלהשתמש בשירותי הסיוע בשל חשש מאלימות כלפיהן ובשל הסיכון הגובר בהעברת הנגיף דרך יחסי מין בכפייה. האוכלוסיות שנחשבות בסיכון גבוה ביותר לחלות הן גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, אנשים המזריקים סמים, עובדים בתעשיית המין, טרנסג'נדרים, אנשים בעלי מוגבלויות ואסירים.
על ארגוני הסיוע להיאבק בתפיסות המוטעות ובדעות הקדומות הנוגעות לנוכחותם של אנשים החיים עם HIV, כדי למנוע פרקטיקות מפלות וכדי לאפשר להם גישה שווה לכל שירותי הסיוע בעת חירום.
קהילת הלהטבק"א – אנשים המשתייכים לקהילה חווים אפליה וסובלים מסטיגמות שליליות ומאלימות פיזית ומינית. הם עלולים להיתקל במכשולים בבואם להיעזר בשירותי בריאות, חינוך, תעסוקה, דיור ובשימוש במתקנים הומניטריים. דוגמה נפוצה היא תוכניות סיוע בתחומי הדיור וחלוקת המזון המבוססות על יחידות משפחה נורמטיביות. מובן שנסיבות כאלו יכולות להשפיע על מצבם הבריאותי של אנשים ועל סיכויי ההישרדות שלהם, בטווח המידי וכן בטווח הארוך. על ארגוני הסיוע לכלול בתוכניות התגובה שלהם נהלי הגנה מיוחדים לחברי הקהילה. יש להתייעץ עם חברי הקהילה ועם ארגונים הפועלים בה בכל שלב של תוכנית התגובה.
פגיעות נפשיות ושירותים פסיכיאטריים – מצבי חירום הם כר פורה ללחץ ולחרדות. אנשים שנאלצו להיעקר מבתיהם, מי שהופרדו ממשפחותיהם ומי שסבלו מאלימות, עשויים להיקלע למצוקה רגשית. לכן, חשוב מאוד לספק שירותים הולמים מבחינה תרבותית וחברתית כדי להעניק לקהילה ביטחון ותמיכה ולחזק אותה מבחינה נפשית. התמיכה הנפשית צריכה להתמקד באינדיבידואלים, במשפחות וברמה הקבוצתית ויכולה להיעשות גם על ידי אנשים שאינם מטפלים מוסמכים, אך תחת פיקוח. לתחושת ההשתייכות לקהילה דתית או אמונית יש חשיבות מכרעת בתהליכי ההתמודדות וההחלמה. קהילות אלו תומכות בחבריהן ובכך מסייעות מאוד לשיקום החברתי והנפשי של חברי הקהילה. על ארגוני הסיוע להתחשב בזהות הדתית של האוכלוסייה שנפגעה. 
לקריאה מלאה של המדריך https://handbook.spherestandards.org/

Image
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.