סיד ישראל
Pears
Slider
שלישי, 16 יולי 2019 נכתב ע"י 

הודו מתמודדת עם גלי חום קטלניים שמסכנים את עתידה

עשרות אנשים קיפחו את חייהם בגלי החום שפקדו את הודו השנה והעתיד לא מבשר טובות
גלי החום השוטפים את הודו, כבר גבו את חייהם של יותר מ-180 בני אדם. גלי החום אופייניים לחודשים מרץ עד יולי וההערכה היא שבשנים הבאות תדירותם ועוצמתם יתגברו.
ההכרזה הרשמית על גל חום נעשית כל אימת שהטמפרטורות עולות ב-4.5 מעלות צלזיוס מהממוצע באזור, למשך יומיים לפחות. גל חום חמור מוכרז כאשר הטמפרטורות עולות ב-6.5 מעלות מעל הממוצע באזור למשך יומיים לפחות. בשנת 2010 נמנו  בהודו גלי חום 21 ובשנת 2018 כבר נרשמו 484 גלי חום. בחודש יוני השנה נמדדו בניו דלהי הבירה טמפרטורות שיא של 48 מעלות והמדינה הענייה ביותר בהודו, ביהאר, סגרה את כל מוסדות החינוך למשך חמישה ימים, לאחר גל חום קיצוני ששרר בה וגבה קורבנות רבים.
סוכנות UNFPA של האו"ם פירסמה סטנדרטים בסיסיים למניעת מקרים של אלימות מבוססת מגדר (GBV) במצבי חירום ולתגובה אליהם.
 
Image
ומה צופן העתיד החם?
לפי התרחיש האופטימי, המאבק הגלובלי בפליטת גזי החממה יצלח והטמפרטורות העולמיות יעלו בכ-2.25 מעלות צלזיוס עד שנת 2100. במצב זה, תישאר כל דרום אסיה אפשרית להישרדות של בני אדם.
אולם, מומחים מאוניברסיטת MIT שבמסצ'וסטס, ארה"ב מעריכים כי גם אם פליטת הפחמן בעולם תפחת משמעותית, עדיין צפויים כמה אזורים בהודו להפוך לבלתי אפשריים לקיום חיי אדם. התרחיש הפחות אופטימי חוזה עלייה עולמית של 4.5 מעלות עד 2100. או אז, יהפכו כמה אזורים בצפון מזרח הודו, בנגלדש ורמת צ'וטה נגפור לבלתי אפשריים להישרדות בני אדם.
 
כיצד נערכת ממשלת הודו לתרחישי האימה האלו?
תהליך פיתוח מנגנונים שייתנו מענה ארוך טווח לגלי החום נמצא עדיין בחיתוליו. הסוכנות המטאורולוגית של המדינה ומשרד הבריאות עמלים על יצירת מערכת התראות שתשלח הודעות טקסט למיליוני אנשים ובהן המלצות כיצד לנהוג בעת גלי חם. בחודש שעבר הודיע הממשל על תכניתו להוסיף 500 ג'יגה-וואט של אנרגיה מתחדשת לרשת החשמל הארצית עד 2030, אך  למרות ההצהרה המעודדת, דו"ח שפרסמה רשות החשמל המרכזית של הודו אומר כי בשנת 2030 עדיין תתבסס מחצית מאספקת החשמל במדינה על פחם.
מכיוון שרבים מתושבי הודו מתפרנסים מעבודות בניין וחקלאות הנעשות בחוץ, תחת השמש הקופחת, גלי החום התכופים פוגעים אף בפרנסתם ובכלכלת המדינה. דו"ח של ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) שפורסם בשבוע הראשון של חודש יולי טוען כי עד שנת 2030 תפסיד המדינה 5.8% משעות העבודה במשק בשל הטמפרטורות העולות בהתמדה. שיעור שווה ערך ל-34 מיליון משרות מלאות.
נדמה שבשל סיבות רבות, ובראשן הסכנה המוחשית לחייהם של מיליוני בני אדם, נושא ההתחממות הגלובלית אמור להופיע בראש דאגותיה של תת היבשת.
 
מהו מצב בלתי אפשרי להישרדות של בני אדם?
מדד ההישרדות של בני האדם בתנאי מזג אוויר חמים, נקבע לפי סולם "טמפרטורת הנורה הרטובה" (Wet bulb temperature), המשלב תנאי חום ולחות. כשהנורה הרטובה מגיעה ל-35 מעלות צלזיוס, בני האדם לא יכולים יותר לצנן את גופם באמצעות הזעה. כמה שעות של הימצאות בתנאי מזג אוויר כאלו יובילו  למוות ודאי.
© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.