סיד ישראל
Pears
Slider
ראשון, 21 יולי 2019 נכתב ע"י 

המאבק בעוני המחזור

המאבק בעוני המחזור באפריקה – הורדת מחירים או מעבר למוצרי היגיינה רב-פעמיים?

באפריל הורידה ממשלת דרום אפריקה את המע"מ על מוצרי היגיינה כתחבושות וטמפונים. הממשלה קידמה את המהלך כחלק מהמאבק ב"עוני מחזור" (Period poverty)  - בעיה עולמית  שמתייחסת לחוסר היכולת הכלכלית של נשים ונערות לרכוש מוצרי היגיינה הקשורים בווסת ולחוסר התשתיות והידע להשתמש בהם. כתוצאה מכך, נשים ונערות מסכנות את בריאותן בשל שימוש בחלופות לא היגייניות כעיתונים, מטליות ואפילו נוצות. אפשרויות התעסוקה ושכרן של נשים נפגעים כי הן נשארות בבית בימי הווסת ונערות רבות מפסידות ימי לימודים בבתי הספר ומתקשות להדביק את הפערים. ההערכה היא כי אחת מתוך 10 נערות באפריקה מחמיצה לימודים בבית ספר בזמן ימי הווסת החודשית.
בדיון שמתקיים בכמה מדינות, דוגמת מאוריטניה, טנזניה וקניה שגם בהן הורדו המסים ממוצרי ההיגיינה, עולה השאלה האם המוצרים באמת הפכו נגישים במחיריהם לכלל המשתמשות. ממשלת קניה, חלוצה בתחום, הסירה את המע"מ כבר ב-2004 ואף מסבסדת תחבושות היגייניות לנערות בקהילות נמוכות הכנסה, בסכום של 3 מיליון דולר בשנה. ועדיין, ל- 65% מהנשים והנערות במדינה אין אפשרות כלכלית לרכוש תחבושות.  במדינות אחרות באפריקה מנסים ארגונים לא ממשלתיים לסייע לנשים ולספק להן מוצרי היגיינה, אך הצורך באספקה שוטפת של מוצרים יקרים יחסית, שהשימוש בהם הוא חד-פעמי, מקשה על הארגונים לעמוד במשימה.

Image

האם מוצרי היגיינה רב-פעמיים הם הפתרון?


אחד מהפתרונות הוא אספקה של מוצרים רב-פעמיים. גביעונים עשויים מסיליקון נמצאו כפתרון בר-קיימא ויעיל במחקר שנערך לאחרונה בבית הספר לרפואה טרופית בליברפול שבאנגליה. המחקר בחן יותר מ-40 מחקרים שעסקו בנושא. המחקרים בדקו נשים בצפון אמריקה, באירופה ובאפריקה. אחד הממצאים החשובים שעלו מהחקרים הוא שלא נראתה עלייה בסיכון ללקות בזיהום בשל השימוש בגביעונים. לדברי החוקרים, השימוש בהם אפשרי גם במקומות שבהם תשתיות המים והסניטציה אינן טובות, אך בשל חוסר מודעות למוצר הן במדינות המערב והן במדינות אפריקה, קיים צורך בהדרכה באימון לשימוש נכון בגביעונים. הממצא הזה מנוגד לתפיסה הרווחת בקרב ארגוני פיתוח וסיוע, ולפיה מוצרי היגיינה לשימוש רב-פעמי עלולים לגרום לזיהומים במקומות שבהם אין אספקת מים שוטפת, בשל הצורך לשטוף ולנקות אותם. החוקרים הוסיפו כי השימוש במוצרי היגיינה רב-פעמיים יפחית את כמות הפסולת העצומה של 200,000 טונות שיוצרים המוצרים החד פעמיים בשנה. בתקופה של עשור, השימוש בגביעונים ייצר פסולת של  0.4%  מכמות הפסולת שייצור השימוש בתחבושות חד-פעמיות ו-6% מהפסולת שייצור השימוש בטמפונים במשך עשר שנים. מבחינת עלויות, נמצא כי עלויות השימוש בגביעונים יעלו כ-5% מעלות השימוש בתחבושות. למרות הורדת המע"מ בחלק ממדינות אפריקה, על רבים מהמוצרים מוטל מס ייבוא שמייקר אותם בשיעור ניכר. ארגונים מקומיים בגאנה ובדרום אפריקה קוראים להסרת המיסוי על מוצרי ההיגיינה בדרך לצמצום אמיתי של עוני המחזור.

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.