סיד ישראל
Pears
Slider

עדויות מתנדבים

עדויות מתנדבים מקהילת הפיתוח הישראלית

יאיר לייבל | ארגון 'נתן' לסיוע בינלאומי

המרכז החינוכי One Happy Family:

אחרי כמעט חודשיים של הכנות בהן בנינו את מבנה המרכז החינוכי, יצרנו קשרים עם הקהילות במחנות, גייסנו צוות הוראה המונה 15 מורים מקרב הפליטים הבאים ממדינות המזרח התיכון השונות ורשמנו את התלמידים ללימודים, המרכז פתח את שעריו בהתרגשות גדולה ואנחנו התחלנו ללמד.
למרכז החינוכי מגיעים כ- 50 ילדים שלא היו בבית ספר מעל לשנה וחצי, ילדים שברחו מאות ואלפי קילומטרים מבתיהם.
מערכת השעות אשר נבנתה בשותפות עם כל הצוות החינוכי משתדלת לאזן בין למידה משמעותית ובין פעילויות יצירה והפגה. בין לימודים תיאורטיים ומעשיים ללמידה ערכית ומשמעותית לחיים.
צוות המורים של המרכז מורכב מאנשים טובים כמו סאלם ואמני מסוריה, רמזאן, ניקוס וקטרינה מאיראן, עבדאללה וג'אווד מאפגניסטאן ואנחנו, מורים יהודים וערבים מישראל.

ישיבת הצוות הראשונה שלנו התקיימה משך שעתיים בה ערכנו היכרות ושתפנו במחשבות ראשונות על מערכת השעות ומקצועות הלימוד.
הראשון שדיבר בפגישה היה סאלם. אב למשפחה גדולה בסוריה שנאלץ לברוח ולהשאיר את משפחתו מאחור: "היום אנחנו מקימים את הבית ספר הכי מיוחד בכל העולם." הוא אמר וחייך. השיחה התנהלה בארבע שפות: אנגלית, ערבית, פרסית ועברית כשאחרי כל כמה משפטים מוחלפים ברחבי המעגל מספר תירגומים במקביל. "זה בית הספר הכי מיוחד בעולם כי בחדר הזה יושבים סורים, ישראלים, איראנים ואפגנים שמנסים להבין יחד איך אפשר לחבר את העולם במקום לקרוע אותו." ושוב המתרגמים החליפו בין השפות לפני שסאלם המשיך, "אני אתן לכם דוגמא. בפעם הראשונה שפגשתי את החברים כאן מישראל וישבתי איתם מישהו אחר כך בא לשאול אותי איך אני יושב עם יהודים באותו שולחן. הסתכלתי עליו ואמרתי לו שהוא טועה. אמרתי לו שאנחנו צריכים לשבת יחד. אמרתי לו שזאת הדרך האמיתית ושרק הפוליטקאים הם מי שיש לו אינטרס להפריד בינינו. זאת האחריות שלנו, של האנשים שיושבים בחדר הזה לגדל דור חדש שיביא את השלום. דרכנו הילדים שגדלים היום במחנות יראו שאפשר לנהוג אחרת. אנחנו נראה להם שאפשר אחרת."

גם יום ההורים שהתקיים יחד עם צוות המורים הסתיים בתחושה שמשהו הסטורי קורה כאן. שכולנו שותפים לרגעים של חסד. אנשים עזבו את המקום עם דמעות בעיניים מהתרגשות על המעשה המשותף והערכי המתרחש פה. אחרי שההורים הלכו אנחנו נשארנו שוב בחדר עם סאלם. הוא ניגש אלינו חיבק אותנו ואמר: "מהחדר הזה נתחיל לשנות את העולם." אז הבנו והאמנו שאנחנו עושים את המעשה הראוי.

הכותב הוא יאיר לייבל, בוגר תנועת השומר הצעיר המנהל את הפרויקט החינוכי מטעם התנועות וארגון נתן.

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.