סיד ישראל
Pears
Slider

מהו פיתוח?

פיתוח הוא תהליך היוצר צמיחה, התקדמות, שינוי חיובי או תוספת של רכיבים פיזיים, כלכליים, סביבתיים, חברתיים ודמוגרפיים. מטרת הפיתוח היא עלייה ברמת ובאיכות החיים של האוכלוסייה, ויצירת/הרחבת הזדמנויות ההכנסה והתעסוקה המקומיים לאזור, מבלי לפגוע במשאבי הסביבה. פיתוח הינו ניכר בעין ושימושי, לא בהכרח בטווח המידי, ובעל היבט של שינוי איכותי ויצירת תנאים להמשכיות השינוי.

העיסוק בפיתוח באג'נדה הבינלאומית החל במחצית השניה של המאה העשרים, תוך הבנה שצמיחה כלכלית לא מביאה בהכרח לעלייה ברמת ואיכות החיים של האוכלוסיה ברחבי העולם, ויש צורך לשים דגש על מדיניות ספציפית שתנתב משאבים ותאפשר מוביליות חברתית וכלכלית לשכבות אוכלוסיה שונות.

לאורך השנים, אנשי מקצוע וחוקרים שונים פיתחו הגדרות ודגשים שונים למושג הפיתוח. אמרטיה סן לדוגמא, פיתח את "גישת היכולות" (capability approach) ששמה דגש על פיתוח ככלי המאפשר לבני אדם להגיע לקצה גבול היכולת שלהם, תוך מתן חופש לפעילות: חופש לפעילות כלכלית, חברתית, משפחתית וכו'. גישה זו הפכה לבסיס למדידת פיתוח על ידי ה HDI: Human Development Index שפותח על ידי תוכנית הפיתוח של האו"ם (UNDP) בשנת 1990. מרתה נוסבאום פיתחה את גישת היכולות בפיתוח בתחום המגדר ושמה דגש על העצמת נשים ככלי לפיתוח.

לעומתם, אנשי מקצוע כג'פרי סאקס ופול קולייר, התמקדו במנגנונים המונעים או מדכאים פיתוח במדינות שונות וגורמים להם לשהות בעוני מרוד לאורך עשרות שנים: אלו הן מלכודות עוני שונות, בינהן מלחמות אזרחים, משאבי טבע והעוני עצמו. זיהוי המלכודות הנ"ל מאפשר התייחסות לתנאים הפוליטים-כלכליים-חברתיים במדינה בנסיון לקדם פיתוח. אחד הדגשים בעבודתו של ג'פרי סאקס הוא קידום של פיתוח בר קיימא, הדוגל בצמיחה ופיתוח על מנת להעלות את רמת החיים של אזרחי העולם כיום, תוך התייחסות לצרכי משאבי הסביבה והדורות

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.