סיד ישראל
Pears
Slider

מהו פיתוח בינלאומי?

עבודת הסיוע

עבודת הפיתוח מקדמת קשרים ושיתופי פעולה בינלאומיים ובין-ארגוניים, מתוך ההבנה שאזורים ומדינות הנמצאים בתנאי עוני או רמת פיתוח נמוכה יחסית, יכולים להרוויח מסיוע או שיתוף פעולה בינלאומי. עבודת הסיוע הבינלאומי התמסדה עם הקמת ארגוני "ברטון וודס" לאחר מלחמת העולם השנייה, בינהם הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית, שהוקמו על מנת לסייע למדינות שונות להתחזק לאחר המלחמה. במהלך שנות השמונים, כאשר הרבה מדינות מתפתחות נקלעו לקשיי גרעון תקציבי, ארגונים אלו החלו לספק להם אשראי בתנאים שונים, שבעיקר כללו שינויים בניהול המדינה שהיו אמורים להביא לפיתוח, בינהם ליברליזציה של שווקים, קידום פתיחות ושקיפות והפרטה. בעוד חלק מהמדינות הצליחו להתחזק בעקבות הסיוע, רוב המדינות, ובעיקר מדינות אפריקה לא הצליחו למנף את הסיוע הבנ"ל הזה לפיתוח לאורך זמן. בין הארגונים הבנ"ל הנוספים נכללים ארגוני סיוע של האו"ם (תוכנית הפיתוח, תוכנית הסביבה, ארגון הבריאות העולמי וכו') וכן בנקים בנ"ל נוספים, כגון הבנק לפיתוח אפריקה והבנק לפיתוח אסיה.

הסוד הוא שיתוף פעולה

בנוסף לגופי הפיתוח הבנ"ל, רבות מהמדינות המפותחות מפעילות זרוע ממשלתית של פיתוח ושת"פ בנ"ל, דוגמת מש"ב הישראלית, שתפקידה לסייע לפיתוח בעולם במגוון פעילויות ותחומים – כל זרוע על פי המדיניות והמשאבים העומדים לרשותה. מש"ב לדוגמא עוסקת בעיקר בהכשרת מקבלי החלטות ממדינות מתפתחות ופיתוח פרוייקטים במגוון תחומים בהם יש לישראל ידע ויכולות, כגון חקלאות, מים, מגדר, חינוך ופיתוח אזורי. לא רק גופים ציבוריים פועלים בתחום הפיתוח, אלא גם גופים פרטיים רבים, למטרות רווח ושלא למטרות רווח. חלק מהם פועלים ממושבם במדינות מפותחות וחלק מהמדינות המתפתחות עצמן.

בעוד הסיוע ההסטורי כלל בעיקר העברת כספים ואשראי לממשלות המדינות המתפתחות, מאז סוף שנות התשעים גוברת העברת הכספים לרמה המקומית, בין אם לשלטון המקומי, לארגונים לא ממשלתיים, לקהילות או לאנשים עצמם (בדוגמת ארגוני מיקרו מימון). בנוסף, הרבה מהכספים ניתנים לפרויקטים ספציפיים ולא לתקציבים כלליים. זו מהסיבה שעשרות שנים של תרומות וסיוע לתקציב הממשלות לא הצליחו להניב שיפור משמעותי וארוך טווח. בנוסף, בשנים האחרונות מושם הדגש על מימון פרויקטים ברי קיימא, שיוכלו להתקיים לאורך זמן גם לאחר סיום המימון מבחוץ.

מה עוד?

בנוסף לסיוע כלכלי מדינות מפותחות וגופים שונים מספקים ציוד, מזון, ידע, מומחים ועוסקים רבות בחיזוק המערכים הארגוניים והמוסדיים של הפועלים המקומיים בתחום הפיתוח, מתוך רצון להגביר את עצמאותה של האוכלוסיה המקומית ולצמצם את התלות שלה בסיוע בינלאומי.

© Copyright Sid-Israel 2020

Please publish modules in offcanvas position.